Zivljenje sanj Seznam forumov

Osrednja stran  •  FAQ  •  Išči  •  Seznam članov  •  Sanjske skupine   •  Registriraj se  •  Tvoj profil  •  Prijava za pregled zasebnih sporočil  •  Prijava
 Metoda WBTB (wake-back-to-bed) Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Objavi novo temoOdgovori na to temo
Avtor Sporočilo
Strawin
Lucidni izvedenec<br>Administrator
Lucidni izvedenec
Administrator

Pridružen/-a: Sob, 14. Jun 2003 14:34
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Sob 28. Feb 2004 1:04 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Metoda WBTB (Wake-Back-to-Bed), ali po domače: zbudi se-pojdi nazaj spat. Wink

Zadeva je skrajno preprosta:
  • preden gremo spat, si nastavimo budilko, da nas zbudi 5-6 ur po tem ko bomo zaspali
  • ko nas budilka zbudi, se spomnemo sanj, jih zapišemo in vstanemo
  • ja, vstanemo Very Happy
  • pokonci bomo 30-60 minut
  • med tem časom poskušamo um čimbolj zbistriti, umijemo si obraz, karkoli.. zbistrimo um, ne telo!
  • priporočljivo je, da se med tem časom ubadamo s sanjami (beremo kaj po internetu, pregledujemo stare sanje, literaturo o sanjah, karkoli..)
  • ko mine 30 do 60 minut gremo nazaj spat
  • uporabimo kakšno od obstoječih tehnik za indukcijo lucidnih sanj (MILD, WILD)
V odvisnosti od tega ali lažje ponovno zaspimo, če smo manj časa pokonci ali več časa pokonci si izberemo pač koliko časa bomo budni. Potrebno je malo eksperimentiranja. Lahko smo pokonci tudi samo 5 minut ali pa več kot eno uro.

Če bomo po takšnem bujenju zmožni zaspati je pač odvisno od posameznika do posameznika, zaradi tega naj vsak poizkuša ugotoviti čas budnosti, po katerem bo lahko brez problemov zopet zaspal.

Poleg tega je potrebno eksperimentirati tudi s količino spanja preden se zbudimo. Če bomo po 6 urah spanja že tako budni, da ne bomo mogli več zaspati se raje zbudimo že po 3-4 urah spanja.

Cilj te metode je, da um čimbolj zbistrimo in zbudimo, da bo čimbolj aktiven, ko bomo ponovno zaspali. Logično je torej, da če bomo zaspali z bolj aktivnim umom, nam bo ta med sanjanjem lahko bolje služil = večja možnost lucidnih sanj, bolj žive sanje, boljši spomin na sanje. Učinkovitost dokazujejo izkušnje tistih, ki uporabljajo to metodo.
Poglej uporabnikov profilPošlji zasebno sporočiloPošlji E-sporočiloObišči avtorjevo spletno stranAIM - AOL Instant - naslovMSN Messenger - naslovICQ številka
Nikio

Pridružen/-a: Ned, 30. Nov 2003 2:58

PrispevekObjavljeno: Ned 29. Feb 2004 4:02 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Zanimiva metoda Smile

Bom preizkusil prvič ko bom bil malo bolj spočit. Zanima me samo ozadje tega kar praviš, da je um bolj aktiven, ko zaspiš. To se mi ne zdi logično, saj se um pred ponovnim potopom v sen spet sprosti na prejšnjo raven, če hoče zaspati, ne? Če pa um ostaja aktiven in bister, potem ne bomo zaspali... ali pač?

lp,
nikio

Strawin
Lucidni izvedenec
Administrator

PrispevekObjavljeno: Ned 29. Feb 2004 16:12 Odgovori s citatomNazaj na vrh

LaBerge, ki je v bistvu "izumil" to metodo in s poizkusom dokazal njeno učinkovitost je sam dejal: "It appears there is something about the increased lengths of wakefulness that somehow better prepares the brain to become lucid in dreams."

Če na kratko povzamem: skupina sanjačev je šla skozi tri različne WBTB faze; v prvem poizkusu so bili pokonci 10 minut, drugem 30 in na koncu 60 minut. V prvem primeru so skupaj poročali o petih lucidnih sanjah, v drugem primeru jih je bilo že 20 in v zadnjem 25.

Celotno poročilo eksperimenta:
An Hour of Wakefulness Before Morning Naps Makes Lucidity More Likely

Jaz se na to ne spoznam toliko, vendar je zagotovo kaj na temu, da na tak način veliko prej preidemo v REM (beta, torej sanjalno) fazo. Telo zaspi prej kot um (WILD, trans). Vsaj jaz tako menim, no. Wink

Da zna biti metoda zelo učinkovita vem tudi iz mojih izkušenj:

Strawin je napisal/a:
WBTB (4:00 - 4:30) Ob približno 5h sem nazaj zaspal.

Neuspeli WILD. Črnina. ... Sanje se pričnejo, znajdem se v kopalnici, kjer si umivam roke. Ma čakaj, kakšna kopalnica.. V postelji sem bil.. Postanem luciden. ...

Tako treznega razmišljanja namreč v "navadni" noči nisem deležen.
Poglej uporabnikov profilPošlji zasebno sporočiloPošlji E-sporočiloObišči avtorjevo spletno stranAIM - AOL Instant - naslovMSN Messenger - naslovICQ številka
Strawin
Lucidni izvedenec
Administrator

PrispevekObjavljeno: Tor 02. Mar 2004 21:59 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Da ne pozabim:

Citiram:
To se mi ne zdi logično, saj se um pred ponovnim potopom v sen spet sprosti na prejšnjo raven, če hoče zaspati, ne? Če pa um ostaja aktiven in bister, potem ne bomo zaspali... ali pač?

To je princip WILDa. Namreč, da um ostane buden, medtem ko telo zaspi. Na tak način se "budni" znajdemo sredi sanj.

Naj še dodam, da zna biti kombinacija WBTB + WILD zelo učinkovita.
Strawin
Lucidni izvedenec
Administrator

PrispevekObjavljeno: Sre 24. Mar 2004 22:41 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Je kdo že uporabil oz. uporablja to metodo? S kakšnimi rezultati?
Kir
Lucidni poznavalec
Lucidni poznavalec

Pridružen/-a: Tor, 10. Feb 2004 20:37

PrispevekObjavljeno: Čet 25. Mar 2004 18:56 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Jaz sem ta teden poizkusil dvakrat WBTB metodo, obakrat brez uspehov. Nekje po 4h urah spanja sem se zbudil. Prvič z budilko in potem sem ob prižgani luči ležal na postelji. To je bila pa že prva napaka, ker se nism uspel zadosti zbuditi, zbistriti. Vmes sem vsake toliko preštel prste na roki. Tako sem po slabi uri napol budnosti zaspal nazaj. Zdi se mi da sem imel potem celo kake moraste sanje, se jih pa zelo malo spominjam.

Naslednjo noč sem poizkusil še enkrat le da sem se takrat zbudil brez budilke in za kako uro bral neko knjigo. Tudi pri temu poizkusu ni bilo uspehov.

Kot sem si danes prebral, vidim, da bi moral preden sem nazaj zaspal uporabiti WILD, jaz sem pa kar zaspal, nism si preveč prizadeval, da bi zaspal še nekako "buden".
Pa verjetno bi bilo lažje to izvajat bolj proti jutru.

Bo pa naslednjič boljše.
Poglej uporabnikov profilPošlji zasebno sporočiloPošlji E-sporočilo
Strawin
Lucidni izvedenec
Administrator

PrispevekObjavljeno: Čet 25. Mar 2004 21:03 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Kir je napisal/a:
Kot sem si danes prebral, vidim, da bi moral preden sem nazaj zaspal uporabiti WILD, jaz sem pa kar zaspal, nism si preveč prizadeval, da bi zaspal še nekako "buden".

Resda ni nujno, da WILDaš, lahko si npr. samo ponavljaš namero, da se boš zavedal, da sanjaš, ko boš sanjal. Glavno je, da zaspiš s sanjami v mislih. Wink

Kir je napisal/a:
Pa verjetno bi bilo lažje to izvajat bolj proti jutru.

To pa si moraš sam najti najprimernejši čas zate. Najprimernejši čas za bujenje in najprimernejšo količino časa za biti pokonci.

Ti kar še poročaj o uspehih! Wink
Kir
Lucidni poznavalec
Lucidni poznavalec

Pridružen/-a: Tor, 10. Feb 2004 20:37

PrispevekObjavljeno: Sob 22. Maj 2004 22:42 Odgovori s citatomNazaj na vrh

K tej metodi bi še jaz nekaj dodal:
Ko smo pokonci(za tiste pol ure) čimvečkrat izvajamo RC-je. Pri sebi sem opazi, da ko nazaj zaspim počnem podobne stvari kot malo pred tem ko sem šel spat.
Tokrat sem nameraval vstati, ko bi me ura zbudila. pa sem se zbudil slabo uro prej. Šel sem na WC in po kozarec vode. Bil sem že tako zaspan, da sem si rekel, da ugasnem alarm na uri in grem nazaj spat, četudi sem se prejšnji dan odločil da poizkusim to metodo, pa tudi RC-je sem izvjal večkrat kot ponavadi.

No pa zaspim. Sanjam, da sem šel še za računalnik, da bi lažje počakal tiste pol ure. Potem pa ugašam računalnik, pa se ne ugasne. Naredim RC na rokah in glej glej prstov na roki je malo več kot ponavadi : )
Potem sem pa sproval še RC z gledanjem nosa z enim očesom, pa sem videl tisto, kar ponavadi v budnosti. Ta ni deloval, verjetno zato, ker sem pričakoval, da bom videl nos tudi s samo enim očesom(tako kot ga vidim ponavadi).
Izkoristil sem lucidnost za razne poizkuse šel sem skozi zid (sicer sem potreboval kar nekaj časa da sem se skobacal skozi tisto gmoto ki se je krivila pred menoj-kot bi šel skozi gumo).

No čez čas sem pozabil da sanjam, a sem kmalu spet naredil RC in spet je bilo na roki več prstov kot ponavadi, naštel sem jih 6. Ni se mi zdelo, da sanjam, samo 6 prstov pomeni da ja. Vrgel sem se dol iz enega bloka, da bi poizkusil, če mi uspe leteti in nekako sem upočasnil padanje in se počasi spustil na tla. Pred tem sem pomislil, da to ni dobro početi, če nisi res prepričan, da sanjaš. Confused
Poglej uporabnikov profilPošlji zasebno sporočiloPošlji E-sporočilo
aakhut
Sanjalec
Sanjalec

Pridružen/-a: Pon, 10. Jan 2005 20:38
Kraj: K4

PrispevekObjavljeno: Čet 13. Jan 2005 15:56 Odgovori s citatomNazaj na vrh

hehe...LaBerge...ja, metoda je po mojem mnenju stara zhe najmanj tolko kolikor je star KARTUZIANSKI RED....namrech, regula zapoveduje prebujanje na dve (2!) uri, pol urno petje psalmou, in ponovno dve uri spanja.....
modeli zhe vejo, kaj delajo in zakaj zhivijo v tishini

Poglej uporabnikov profilPošlji zasebno sporočiloPošlji E-sporočiloMSN Messenger - naslov
Red
Lucidni poznavalec
Lucidni poznavalec

Pridružen/-a: Tor, 30. Sep 2003 12:38
Kraj: From all over

PrispevekObjavljeno: Čet 13. Jan 2005 16:11 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Jaz bi edin to dodal, da je čas 30-60 min za biti zbujen ponoči zame osebno absolutno predolg.
Zadnjič sem bil zbujen, za računalnikom ene 10 min in ni blo šans, da bi zaspal nazaj ej.

Menim, da je dovolj, če se človk prebudi, ob 4 zjutri, recimo, in da niti ne vstane iz postle, ampak da si
zbistri um.
Telo mora ostati umirjeno, utrip srca na minimumu. Če ne adijo spanje, vsaj zame, no...

imho

aakhut
Sanjalec
Sanjalec

Pridružen/-a: Pon, 10. Jan 2005 20:38
Kraj: K4

PrispevekObjavljeno: Čet 13. Jan 2005 16:21 Odgovori s citatomNazaj na vrh

prvih pet let morda res....ampak ko to pochnesh noch za nochjo shtirideset....sedemdeset let.... Wink

Poglej uporabnikov profilPošlji zasebno sporočiloPošlji E-sporočiloMSN Messenger - naslov
xfeverx
Lucidna poznavalka<br>Public relations
Lucidna poznavalka
Public relations

Pridružen/-a: Sre, 17. Sep 2003 12:48
Kraj: primorska

PrispevekObjavljeno: Čet 13. Jan 2005 18:30 Odgovori s citatomNazaj na vrh

se strinjam z redom.. meni tudi ne ustreza, da ostanem budna predolgo, ker potem rabim 2-3h za zaspat.

Red
Lucidni poznavalec
Lucidni poznavalec

Pridružen/-a: Tor, 30. Sep 2003 12:38
Kraj: From all over

PrispevekObjavljeno: Tor 18. Jan 2005 1:32 Odgovori s citatomNazaj na vrh

xfeverx je napisal/a:
se strinjam z redom.. meni tudi ne ustreza, da ostanem budna predolgo, ker potem rabim 2-3h za zaspat.

ja, sam tolk da um zašiba, da se predrami, tolk je zame dovolj.

yiiha!!!

Strawin
Lucidni izvedenec
Administrator

PrispevekObjavljeno: Sre 02. Mar 2005 13:28 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Zadevo smo strnili v članek in jo objavili na glavni stran:
www.lucidnesanje.com/?stran=te-sls07

Objavi novo temoOdgovori na to temo

Pojdi na: