Zivljenje sanj Seznam forumov

Osrednja stran  •  FAQ  •  Išči  •  Seznam članov  •  Sanjske skupine   •  Registriraj se  •  Tvoj profil  •  Prijava za pregled zasebnih sporočil  •  Prijava
 Želim si doseči lucidnost Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Objavi novo temoOdgovori na to temo
Avtor Sporočilo
smiley7
Lucidni vajenec
Lucidni vajenec

Pridružen/-a: Pon, 12. Dec 2005 12:26
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Tor 05. Jun 2012 8:20 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Vsemogocni je napisal/a:
Zaznavam izgubo orientacije in zavedanja. Se pravi, če bi nadaljeval bi po mojem mnenju zaspal ali pa bi prešel v AP. Verjetno pa ne v LD, kajti za to ne vidim podlage.

Si že poskusil nadaljevat ali se ti le zdi, da bi v nadaljevanju zaspal oziroma prešel v AP/LD?

Vsemogocni je napisal/a:
Ne bi vedel, ker oboje je možno. Če bi se moral odločiti za eno bi brez razmišljanja rekel, da se mi le zdi, ker ga bolje zaznavam. Ampak v tem primeru mi ni jasno, zakaj torej izgubim orientacijo oz. kot, da bom ravno kar zaspal. Težko je opisati, ker so to res majhne časovne razlike med dogajanjem, vendar jasno je, da bo potrebno zadevo še nekaj krat preizkusiti in bom poskušal najti bolj točne odgovore.

Po mojem je izguba orientacije povezana s spremembo zaznavanja - konec koncev se ti zaznava vseeno preusmerja od zunanje k notranji (tako menim glede na okrepljen srčni utrip; verjetno je še kak drug indikator - na primer trzanje mišic, pulziranje, piskanje/žvižganje v ušesih/glavi).

Vsemogocni je napisal/a:
Zjutraj ja in takrat tudi vidim HI, vendar ne celih scen, da bi nadaljeval do LD (verjetno vsakič med HI zjutraj zaspim). Ko pa želim HI opazovati popoldan pa sem hitro v REM (ker HI takrat pač ne vidim). No, tudi zjutraj se lahko hitro znajdem v REM, čeprav sem se koncetriral na HI, ki pa niso in niso hotele biti nič kaj aktivne.

HI niso cele scene. HI so pike, črtice, točke in podobne enostavne oblike, ki se sčasoma oblikujejo v bolj kompleksne forme (recimo kroge, kvadrate in podobno). Nisem pa še doživel, da bi bile HI cele scene. Ko se namreč začnejo formirat scene, si običajno že tik pred ali pa celo v sanjah. Če bi se hotel potegnit v sanje skozi sceno, bi jo po mojem moral vizualizirat tako dolgo in tako močno, da bi že dobila volumen - na primer, da bi vizualiziral jabolko - tako močno, tako natančno, da vidiš, kake barve je, če je kje udarjena, kje se olup sveti, kako dolg je pecelj,... Bolj, ko jo natančno vizualiziraš/opazuješ, bolj konkretna postane. Za vstop v sanje (ali AP; kar ti je pač bližje) pa jo enostavno pograbiš in recimo poneseš k ustom.

ImageImageImage
Poglej uporabnikov profilPošlji zasebno sporočiloPošlji E-sporočiloObišči avtorjevo spletno stran
Vsemogocni

Pridružen/-a: Tor, 17. Jan 2012 9:41

PrispevekObjavljeno: Tor 05. Jun 2012 9:13 Odgovori s citatomNazaj na vrh

EDITED

Nazadnje urejal/a Vsemogocni Tor 05. Jun 2012 17:41; skupaj popravljeno 1 krat
Poglej uporabnikov profilPošlji zasebno sporočilo
smiley7
Lucidni vajenec
Lucidni vajenec

PrispevekObjavljeno: Tor 05. Jun 2012 9:54 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Vsemogocni je napisal/a:
Nisem še poskusil nadaljevati ali pa se ne spominjam. Bom pa poskusil danes popoldan. Če v postopku ne bom zaspal in, če se ne bo nič dogajalo (v kar dvomim) bom izvedel AP.

Predlagam, da ne poskušaš s tehnikami za AP/LD, ampak raje samo opazuješ, kaj se ti dogaja - telesni občutki, vizualna in avditivna zaznava itd. Zdi se mi namreč, da se zatakneš v neki točki in ne moreš naprej...

Vsemogocni je napisal/a:
Da, tudi sam se nagibam k temu, da začnem zaznavati notranjo spremembo (to naj bi bila tako ali tako normalno, ko gremo spat).

Sicer pa ja, vsi ti dejavniki, ki si jih naštel so se že dogajali ob istem času in vsi so bili prisotni.
Glede piskanja bi rekel, da je namesto piskanja zraven mene pristal helikopter. Laughing
Glede pulziranja bi pa dodal, da bi verjetno, če bi nadaljeval kar hitro prišel do AP (če bi seveda hotel s tehniko).
Trzanje pa zadnje čase zaznavam manj, čeprav je nekaj časa nazaj bilo vedno zelo intenzivno in moteče. Pa vendar s temi dejavniki hitro identificiraš fazo.

Ja, vsi ti dejavniki so indikator, da se telo sprošča, izklaplja. Izrazi so v resnici nebistveni, gre za občutke, ki se ti ob tem dogajajo / ki jih zaznavaš. Se pa strinjam - ko jih enkrat zaznavaš, so LD/AP le še korak vstran.

Vsemogocni je napisal/a:
Ravno to želim jaz doseči zjutraj, ko se zbudim. Enkrat sem bil pokonci uro in sem nato poskušal z HI. Bile so aktivne, vendar nisem mogel priti do pravega stanja, da bi se vključil v sanje in tudi zaspati nisem mogel.
Ko pa sem zjutraj pokonci bil deset minut ali manj pa sem zaspal nemudoma, kljub temu, da sem se želel osredotočiti na HI (kakšnih pol ure bom poskusil naslednjič, pa da vidim, kaj bo takrat).

Kaj pa si počel tisto uro, ko si bil pokonci? Hudič je namreč v tem, da vsakršna umska aktivnost (vsaj meni) povzroči občutek, da ne gre zaspat. Ampak štos je ravno v tem - da zaspiš, med tem, ko si dejansko buden. Za to so pa HI, šumi, piski, poštevanka in drugi triki, ki ti pomagajo ohranjat pozornost (zavest, če hočeš) med tem, ko telo tone v spanec.

Vsemogocni je napisal/a:
Drži. Lahko pa tudi narediš, da ko so HI res aktivne in si osredotočen na njih, da pač začneš spreminjati okolico in se pojaviš na tisti lokaciji zaveden, da si v sanjah (saj to je verjetno isto, kot si ti navedel primer).

V HI ni okolice, so kvečjemu vzorci. Lahko poskušaš spreminjat HI - spreminjat (menjat) zaznavo svetlejšega/temnejšega, jih zamrznit (ustavit - če jih nekaj časa opazuješ, boš videl, da so precej izmuzljivi - ko se fokusiraš nanje, se ti umikajo - torej, jih ustavit nekako na sredini vmesnika / zaslona za zaprtimi očmi); poskušaj ugotovit, iz katere smeri prihajajo in kam potujejo; poskušaj jih sledit,...

ImageImageImage
Poglej uporabnikov profilPošlji zasebno sporočiloPošlji E-sporočiloObišči avtorjevo spletno stran
Vsemogocni

PrispevekObjavljeno: Tor 05. Jun 2012 10:48 Odgovori s citatomNazaj na vrh

EDITED

smiley7
Lucidni vajenec
Lucidni vajenec

PrispevekObjavljeno: Tor 05. Jun 2012 11:02 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Vsemogocni je napisal/a:
Bom storil tako, kot si rekel. Sicer pa, jaz sem do sedaj vedno namerno prekinil zadevo, torej nikoli praktično nisem pustil dlje kot do trenutka, ko se začnejo kazati omenjeni dejavniki.

V čem je štos, da prekineš poskus? Mislim, če prekineš, ko prideš do neke točke, ti ne preostane drugega, kot ponovit vajo. In če prav razumem, je rezultat isti - prideš do iste točke in spet prekineš vse skupaj. Na tvojem mestu bi poskušal ugotovit, kaj od tam naprej pa lahko narediš.

Vsemogocni je napisal/a:
Kot praviš sem v tem stanju le korak stran od LD, ampak kot sem omenil jaz do tega trenutka HI ne vidim. Kako pa bi torej vstopil v LD? Nastopijo možnosti vstopa malenkost pozneje?

Po pravici povedano - pojma nimam. Tehnika (ali del tehnike?), ki jo uporabljaš, mi ni poznana, zato ti poskušam svetovat predvsem na podlagi tega, kar sem pri prakticiranju sam doživljal. Mogoče bi lahko pa poskusil vstopiti skozi šum (kakršen koli notranji zvok, na primer utrip srca)?

Vsemogocni je napisal/a:
Dobri nasveti, ja drži, težko jih je slediti pa še hitrost spreminjajo. Ustavil jih še nikoli nisem bom pa poskusil.

Hvala

Kar, kar. Sicer ni trivialno, je pa precej zabavno. Bravo

ImageImageImage
Vsemogocni

PrispevekObjavljeno: Tor 05. Jun 2012 11:17 Odgovori s citatomNazaj na vrh

EDITED

smiley7
Lucidni vajenec
Lucidni vajenec

PrispevekObjavljeno: Tor 05. Jun 2012 11:48 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Vsemogocni je napisal/a:
Prekinem zato, ker nisem videl HI. Preko HI pa sem želel vstopiti v LD. In ker vstop v LD ni bil možen, v AP pa nisem želel sem zadevo vedno prekinil. Naslednjič ne bom prekinil in kar bo pa bo. Laughing

Kakšna pa je razlika, če vstopaš v AP ali pa v LD? Lahko opišeš, kaj narediš in kako, da prideš v REM oziroma v to stanje, o katerem se pogovarjava?

Vsemogocni je napisal/a:
Saj to je težava. Ne predstavljam si, kako vstopiti brez HI (premalo izkušenj). Preko tega bi rad dosegel WILD.

Če mene vprašaš, je WIDL = AP - različna terminologija za isti fenomen. Kako pa sicer vstopaš v AP? Mislim, v čem se razlikuje, če poskušaš delat AP ali pa (zavesten/načrtovan) WILD?

ImageImageImage
Vsemogocni

PrispevekObjavljeno: Tor 05. Jun 2012 12:27 Odgovori s citatomNazaj na vrh

EDITED

smiley7
Lucidni vajenec
Lucidni vajenec

PrispevekObjavljeno: Tor 05. Jun 2012 13:02 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Vsemogocni je napisal/a:
Sprašuješ me stvari na katere verjetno že veš odgovor. Razlika prehoda med AP in WILD je, da se v WILD-u enostavno tam pojaviš, pri AP pa izstopiš iz fiz. telesa, kar pa jaz nočem. IMHO ni prijetno izstopati iz telesa. Super je, če se pojaviš v Čudežni deželi ne pa zraven sebe. Confused Določenim prehod ne igra bistvene vloge, medtem ko drugi želimo točno določen prehod.

Drži, razliko med enim in drugim poznam; sprašujem zato, da sploh vem, o čem se pogovarjava. Kot sem že napisal, sam razlike med eno in drugo tehniko (torej med LD in AP) ne vidim/razlagam na tak način kot ti. Hočem reči, da glede na moje razumevanje in izkušnje oba izraza opisujeta isto izkušnjo, ali pa vsaj (različne) faze iste izkušnje. In, spet glede na moje izkušnje, ni razlike glede tega, kje se pojavim, če delam AP ali pa LD - v obeh primerih se lahko znajdem ali zraven fizičnega telesa ali pa v Čudežni deželi; odvisno od namere. Kot praviš tudi sam - prehod dejansko ne igra bistvene vloge; važno je, kaj počneš, ko si enkrat tam.

Vsemogocni je napisal/a:
Tako težko ti odgovarjam, ker nimam dovolj izkušenj in veliko premalo podatkov. Vsekakor napišem več, ko bom sam imel več info. o stanju. Zdaj vem, kaj naj iščem, tako da bo lažje. Smile

V končni fazi se ne gre za konkretne odgovore, ampak za vprašanja sama, ki ti na nek način nakažejo, na kaj biti pozoren, kako nadaljevati in tako naprej. Do tega sva pa očitno prišla. Very Happy Se že veselim nadaljnjih informacij o tehniki in debate nasploh. Bravo

ImageImageImage
Vsemogocni

PrispevekObjavljeno: Tor 05. Jun 2012 16:32 Odgovori s citatomNazaj na vrh

EDITED

smiley7
Lucidni vajenec
Lucidni vajenec

PrispevekObjavljeno: Tor 05. Jun 2012 17:04 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Vsemogocni je napisal/a:
Sem poskusil in naletel na negativne rezultate. Laughing Kaj drugega tako ali tako ni bilo za pričakovati. Pa poglejmo, zakaj menim, da nisem v REM.

1) Ker se človek tam ni zmožen premikati, jaz se lahko.
[Kaj pomeni, da se lahko premikaš? Kje? V REM?]

2) Ker tam človek pojma nima, kaj se dogaja v RL, medtem ko se jaz dobro zavedam.
[Mnja... Če delaš AP (ali lucidno sanjaš), se načeloma lahko znajdeš tudi v poznani okolici - doma, okoli hiše,... Posledično torej veš (se zavedaš), kaj se dogaja v RL.]

3) Ker tam ne moreš prosto razmišljati, jaz lahko.
[Ideja zavestnega sanjanja in astralne projekcije je prenos zavesti - kar koli že to pomeni v smislu prostora/časa/dojemanja/... Če to drži, si nekako predstavljam, da je prosto razmišljanje del tega...]

4) Ker se to stanje ne more kar tako prekiniti samo od sebe, pri meni se.
[Ker ne vem, o kakšnem/katerem stanju se dejansko pogovarjava, tega ne morem komentirat.]

5) Ker se tam ne zaznava zvoka iz RL (isto kot točka 2).
[Isto, kot komentar pod točkama 2) in 3).]

6) Ker do tega stanja ne moreš priti hitro.
[Spet, ker ne vem, o katerem stanju govoriš, ne morem komentirat.]

7) Če bi bil v tem stanju bi se moralo nekaj dogajati, ne pa, da se ne dogaja nič.
[Kaj pa meniš, da naj bi se dogajalo?]

Zaznal pa sem, da se mi zaznavnost poveča. Npr. neki majhen zvok iz RL me je kar malo prestrašil, kar me drugače ne bi (veliko bolje sem ga slišal). Ampak druge stvari ne kažejo, da bi dosegel to stanje. Smile

Verjamem pa, da je nekdo že moral imeti podobne izkušnje. Si morda že kje prebral o tem in kakšni so bili zaključki? A so to kakšni krči, ki te začnejo zavajati? Laughing

Stari, REM (Rapid Eye Movement) je faza spanja. Sem že mislil, da ti sledim, pa si me spet čisto zgubil. Neutral Kaj je sploh to, kar počneš? Kako to izvajaš? Ogromno materialov sem že prebral na temo sanjanja, AP in podobno, pa se ne spomnim, da bi o tem kjer koli kar koli bral. Kaj sploh je to?!? Par stvari sem sicer pokomentiral kar v citatu, ampak po mojem nimajo zveze z ničemer... Neutral

ImageImageImage
Vsemogocni

PrispevekObjavljeno: Tor 05. Jun 2012 17:07 Odgovori s citatomNazaj na vrh

EDITED

smiley7
Lucidni vajenec
Lucidni vajenec

PrispevekObjavljeno: Tor 05. Jun 2012 17:14 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Vsemogocni je napisal/a:
No, medtem sem jaz na netu poiskal info., ki govorijo, da so možnosti, da pri začetku spanja se premikajo očesna zrkla oz. bomo rekli kar to, kar se dogaja meni (nisem edini). Vendar to ni REM niti nima veze z njim. Gre za splošno utrujenost ali nekaj takšnega. Laughing

Pa če me ubiješ, ne bi ugotovil... Mr. Green

Vsemogocni je napisal/a:
Sicer pa hvala za pomoč, ampak tako ali tako je bilo vnaprej jasno, da to ne more biti to, kar smo govorili. Smile

Bravo
S HI se pa le pozabavaj; zna biti kar zanimivo. Smile

ImageImageImage
Vsemogocni

PrispevekObjavljeno: Tor 05. Jun 2012 17:16 Odgovori s citatomNazaj na vrh

HI je zanimiv, ja, vsekakor bom se igral z HI, če ga bom le opazil! Laughing
gandalf

Pridružen/-a: Sre, 31. Maj 2006 14:42

PrispevekObjavljeno: Čet 21. Jun 2012 10:01 Odgovori s citatomNazaj na vrh

AndyBotwin je napisal/a:
Pod literaturo sem mislil tvoj link: http://www.lucidnesanje.com/forum/viewtopic.php?p=15916#15916
Smile

Res pa imam še par vprašanj. Ali lahko, ko enkrat obvladaš tehnike vsako noč lucidno sanjas.

Mogoče mi manjka še malo vaje.

Lep pozdrav

Seveda vsak dan lahko imas ls.
Le tvoja namera mora bit mocna ter seveda energije moras imeti dovolj.
Tehnika ni tolko pomembna.
Se nekaj vaja kot taka prej zavira kot olajsuje.Vaja kot taka je v nasi realnosti dobrodosla.V sanjskem svetu pa steje bolj volja ter sposobnost dojemanja novih stvari.
Le naprej prej ali slej bo ratalo.

Lp

Pokaži sporočila:      
Objavi novo temoOdgovori na to temo

Pojdi na:   

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu